Standardy Ochrony Małoletnich
Tutaj opisujemy wszystkie kluczowe informacje dotyczące zasad postępowania wobec małoletnich, które stosujemy w Gabinecie Psychoterapii Punkt a także określamy działania mające na celu przeciwdziałanie ich krzywdzeniu.
Naszymi Pacjentami są m.in. małoletni a naszym priorytetem jest zawsze ich dobro. Przez małoletnich rozumiemy każdą osobę, które nie ukończyła 18 roku życia („Małoletni”). Działamy w tym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami etyki zawodowej oraz tym dokumentem - Standardy Ochrony Małoletnich - które wdrożenie jest wymagane na podstawie art. 22b pkt 2 i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024.560 tj. z dnia 2024.04.12 z późn. zm.). Jedną z głównych zasad obowiązujących naszych pracowników, współpracowników, w tym osoby świadczące usługi polegające na konsultacjach z psychologiem czy psychoterapeutom („Terapeuta”), usługodawców oraz stażystów/praktykantom jest podejmowanie działań na rzecz ochrony Małoletnich przed ich krzywdzeniem.
Standardy Ochrony Małoletnich, to zasady, które obowiązują wszystkie osoby świadczące usługi w Gabinecie Psychoterapii Punkt prowadzonym przez nas w ramach działalności gospodarczą pod firmą AJK Aleksandra Juszczyk-Kalina z siedzibą w Warszawie pod adresem ul. Włodzimierza Majakowskiego 8, lok. 29, kod pocztowy: 01-420, NIP: 5273133530, jak i podmioty zewnętrzne współpracujące z nami.
Standardy Ochrony Małoletnich obowiązują od 1 lutego 2025 roku.
ZASADY BEZPIECZNEGO KONTAKTU Z MAŁOLETNIM
Działania podejmowane przez nas w kontakcie z Małoletnimi realizowane są w oparciu o poszanowanie godności dziecka, jego podmiotowość i prawa, szczególnie prawa do ochrony przed krzywdzeniem oraz prawa do prywatności.
Zasady bezpiecznego kontaktu z Małoletnim obowiązują wszystkich współpracowników, w tym Terapeutów i stażystów/praktykantów, którzy realizują działania na rzecz Małoletniego.
Wszyscy nasi współpracownicy, w tym Terapeuci oraz stażyści/praktykanci w kontakcie z Małoletnimi obowiązują się przestrzegać zasad określonych w Kodeksie Etycznym Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Przed rozpoczęciem sesji z osobą Małoletnią, Terapeuta zawsze obowiązany jest do wypełniania Karty Pacjenta i uzyskania zgody rodziców/opiekunów prawnych Małoletniego na udział w psychoterapii prowadzonej w Gabinecie Psychoterapii Punkt, w tym poradzie psychologicznej/diagnostycznej, sesji psychoterapii indywidualnej/grupowej. Dodatkowo, gdy Małoletni ukończył 16 rok życia, Terapeuta, prosi także o zgodę Małoletniego.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obydwojgu rodzicom, wskazane jest uzyskanie zgody obydwojga rodziców. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, Terapeuta informuje ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy spornej przez sąd.
W przypadku, gdy Terapeuta nie uzyska powyższych zgód, Terapeuta musi odmówić kontynuacji świadczonej usługi i kontaktu.
Przy każdym kontakcie z Małoletnim, Terapeuta bierze pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, możliwości poznawcze i indywidualne potrzeby. Wszystkie informacje Terapeuta stara się przekazać Małoletniemu w sposób dostosowany do jego wieku i możliwości poznawczych. Terapeuta zwraca się do Małoletniego po imieniu, w preferowanej przez niego formie.
Nasi współpracownicy, w tym Terapeuci w kontaktach z Małoletnimi:
-
nie stosują przemoczy fizycznej, emocjonalnej, seksualnej ani cyberprzemocy, w tym nie używają gróźb i nie krzyczą, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna;
-
respektują nietykalność cielesną małoletnich, jedyne dopuszczalne zachowanie to odpowiedź na spontaniczną reakcje Małoletniego – przywitanie czy pożegnanie się lub sytuacji zagrożenia zdrowia i życia Małoletniego lub współpracownika, jednakże nawet wtedy kontakt fizyczny musi być adekwatny do sytuacji;
-
zachowują cierpliwość, ze spokojem i szacunkiem odnoszą się do Małoletnich;
-
w obecności Małoletniego nie używają wulgaryzmów, nie wykonują obraźliwych gestów, nie żartują niestosowanie;
-
traktują Małoletnich równo, bez względu na indywidualne różnice pomiędzy nimi, w tym niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności;
-
nie proponują Małoletnim substancji psychoaktywnych, w tym także alkoholu czy wyrobów tytoniowych;
-
nie odbywają z Małoletnich kontaktów prywatnych, w tym nie kontaktują się w sposób inny niż przez nas dozwolony.
Jeśli nasi współpracownicy w związku z wykonywanie obowiązków uzyskają informację o krzywdzie Małoletniego lub informacje z tym związane są zobowiązani postępować zgodnie z instrukcją określoną w naszych Standardach Ochrony Małoletnich.
REKRUTACJA WSPÓŁPRACOWNIKÓW, W TYM TERAPEUTÓW
Wszystkich współpracowników, w tym Terapeutów informujemy o treści naszych Standardów Ochrony Małoletnich.
Nasi współpracownicy mający kontakt z Małoletnim korzystający z naszych usług, nie mogą widnieć w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i być karanym za przestępstwa określone w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Przed nawiązaniem stosunku pracy lub współpracy z daną osobą:
-
jesteśmy zobowiązani do sprawdzenia informacji czy dane tej osoby zamieszczone są w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze;
-
otrzymać od takiej osoby informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939),
-
otrzymać oświadczenie - pod rygorem odpowiedzialności karnej - o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska, a jeżeli są takie państwa, także informacje z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariacie związanej z kontaktami z dziećmi, z rejestru karnego albo oświadczenia, że nie jest prowadzony rejestr karny lub nie wydaje się informacji z rejestru karnego,
-
w przypadku cudzoziemca – dodatkowo otrzymać informacji z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariacie związanej z kontaktami z dziećmi, z rejestru karnego albo oświadczenia, że nie jest prowadzony rejestr karny lub nie wydaje się informacji z rejestru karnego.
Wszelkie dokumenty oraz oświadczenia zostają włączone do akt osobowych pracownika lub do innej dokumentacji dotyczącej współpracownika.
ZASADY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W PRZYPADKU PODEJRZENIA KRZYWDZENIA MAŁOLETNIEGO LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO
Terapeuci posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia Małoletnich.
Nasi współpracownicy przeciwstawiają się wszelkim formom krzywdzenia Małoletnich. Podejmowana interwencja ma na celu pomóc Małoletnim i zagwarantować mu bezpieczne warunki życia, rozwoju oraz zatrzymać krzywdzenie Małoletnich.
Terapeuta reaguje, gdy podejrzewa krzywdzenie Małoletniego lub posiada informacje o krzywdzeniu Małoletniego.
Przez krzywdzenie Małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę, przemoc wobec Małoletniego lub zagrożenie dobra Małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.
Każdy nasz współpracownik, w tym Terapeuta który powziął informację lub podejrzenie o krzywdzeniu Małoletniego jest odpowiedzialny za stworzenie planu pomocy Małoletniego, jego realizację oraz udzielenie wsparcia Małoletniemu.
Jeśli Małoletni jest w procesie psychoterapeutycznym lub poradnictwie psychologicznym u Terapeuty, który powziął informację lub podejrzenie o krzywdzeniu Małoletniego to Terapeuta sam przygotowuje plan pomocy Małoletniemu i odpowiada za jego realizacje, ewentualnie za wsparciem merytorycznym osoby do tego uprawnionej z poszanowaniem zasad poufności. Jeśli inny współpracownik lub praktykant/stażysta powziął informację lub podejrzenie o krzywdzeniu małoletniego inaczej niż w ramach procesu psychoterapeutycznego lub poradnictwa psychologicznego to przygotowanie planu pomocy Małoletniego i jego realizacja odbywa się wraz z osobą odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich.
Plan pomocy Małoletniego składa się z:
-
jeśli możliwe - określenia współpracy z rodzicami/opiekunami w celu powstrzymania krzywdzenia Małoletniego, w szczególności jeśli sprawcą domniemanego krzywdzenia nie jest rodzic/opiekun;
-
podjęcie odpowiednich działań prawnych zabezpieczających dobro Małoletniego:
-
złożenie zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa na szkodę Małoletniego do organów ścigania: Prokuratury i/lub Policji;
-
wsparcie małoletniego zgodne z obecną wiedzą psychologiczną i Kodeksem Etycznym Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego;
-
Rodzice/opiekunowie Małoletniego mogą uczestniczyć w realizacji planu pomocy Małoletniego, o ile nie stoi temu na przeszkodzie dobro Małoletniego.
Współpracownik sporządza plan pomocy w formie pisemnej, a następnie dokument przekazuje drogą poczty elektronicznej do osoby odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Małoletnich, na adres gabinet@aleksandrajuszczyk.pl który dokonuje elektronicznej archiwizacji incydentu zachowując zasady poufności i bezpieczeństwa.
WYMOGI BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI
Każdy Małoletni musi szanować praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.
Małoletni nie powinien naruszać praw innych małoletnich ani stosować wobec nich przemocy w żadnej formie.
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU ORAZ OCHRONA DZIECI PRZED SZKODLIWYMI TRŚCIAMI
Z naszych usług dostępnych na naszej stronie internetowej mogą korzystać jedynie osoby posiadające pełność zdolność do czynności prawnych. Małoletni, mogą korzystać z naszych usług jedynie za zgodą rodziców/opiekunów prawnych. To rodzice/opiekunowie prawni kontrolują i nadzorują w jaki sposób Małoletni korzystania z Internetu, w tym naszych usług.
My nie zapewniamy Małoletnim dostępu do Internetu.
Gdy wizyta Małoletniego odbywają się online, Terapeuta dba o korzystanie z bezpiecznych komunikatorów. Odpowiednio wcześniej omawia z rodzicami/opiekunami Małoletniego zasady bezpiecznego korzystania z ustalonego komunikatora oraz dba o warunki poufności podczas spotkania online.
Współpracownik nie nawiązuje z Małoletnimi kontaktów poprzez przyjmowanie lub wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
ZASADY AKTUALIZACJI STANDARDÓW ORAZ ZAKRES KOMPETENCJI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZYGOTOWANIE WSPÓŁPRACOWNIKÓW DO ICH STOSOWANIA
Jesteśmy zobowiązani co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny Standardów Ochrony Małoletnich w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Osobą odpowiedzialną za wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich, w tym za zapoznanie współpracowników z tymi Standardami Ochrony Małoletnich oraz za monitorowanie postępowania zgodnie ze Standardami jest Aleksandra Juszczyk-Kalina.
Każdy współpracownik ma prawo zgłaszać propozycje zmian i uwag do Standardów Ochrony Małoletnich za pomocą kontaktu przez adres mailowy gabinet@aleksandrajuszczyk.pl
ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA STANDARDÓW OPIEKUNOM ORAZ MAŁOLETNIM DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA
Udostępniam Standardy Ochrony Małoletnich na naszej stronie internetowej www.psychoterapiapunkt.pl dla wszystkich osób w tym współpracowników, Małoletnich oraz ich rodziców/opiekunów.
Opiekunowie Małoletnich, jak i Małoletni są informowani o istnieniu niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przez Terapeutów, który prowadzi proces psychoterapeutyczny lub poradnictwo psychologiczne małoletniego w trakcie pierwszych konsultacji przy wypełnianiu Karty Pacjenta.
W ramach łatwiejszego dostępu do Standardów Ochrony Małoletnich przez osoby Małoletnie została przygotowana również tzw. skrócona wersja Standardów Ochrony Małoletnich, która w sposób przejrzysty wskazuje Małoletnim ich prawa oraz możliwości wsparcia.